Vingegaard vyhral 4. etapu Okolo Baskicka opäť pred Landom

07.04.2023 Celý región

Santurtzi 6. apríla (TASR) - Dánsky cyklista Jonas Vingegaard triumfoval aj vo štvrtkovej 4. etape pretekov Okolo Baskicka. Jazdec tímu Jumbo-Visma zvládol 175,7 km dlhú trasu so štartom a cieľom v Santurtzi za 4:22:26 h. Druhý finišoval rovnako ako deň predtým Španiel Mikel Landa z Bahrajnu-Victorious, ktorý so svojím sokom prehral špurt do kopca. Tretí skončil Švajčiar Mauro Schmid (Soudal-QuickStep). Slovák Martin Svrček z tímu QuickStep obsadil 110. miesto, za víťazom zaostal o 12:46 minúty.

Dvadsaťšesťročný Vingegaard si pripísal 18. víťazstvo v kariére a zvýšil náskok na čele celkového poradia pred Landom na 12 sekúnd. Tridsaťtriročný Španiel skončil dvakrát po sebe tesne druhý a na víťazstvo v najvyššej kategórii WorldTour čaká už päť rokov.

Jazdcov vo štvrtok čakali štyri kategorizované a viaceré nekategorizované stúpania. Záverečný a najťažší kopec La Asturiana (2. kat., 7,4 km, 6,3%) sa nachádzal 23 km pred cieľom. Prvý únik päťčlennej skupiny nemal úspech, keď ju balík pohltil 30 km pred cieľom. Nasledovalo posledné stúpanie a na ňom prišli útoky ašpirantov na celkové poradie. Silnú formu predviedol opäť Vingegaard, s ktorým zostal iba druhý muž celkového poradia Landa. Za nimi išla väčšia skupina prenasledovateľov. Dvojica mala na vrchole kopca náskok 30 sekúnd a pred sebou dlhý zjazd a potom rovinku do cieľa. Skupina za nimi sa rýchlo približovala, no dvojici to stačilo a v špurte do mierneho kopca sa presadil Dán.